Oko drona na dym patrzy. Czujniki stacjonarne to za mało, by skutecznie walczyć ze smogiem. Ekopatrol Głównego Instytutu Górnictwa używa do tego drona i specjalistycznych narzędzi pomiarowych. Czytaj więcej.
Czy z niepokojem sprawdzacie wskaźniki zanieczyszczenia powietrza? Czy macie nadzieję, że w najbliższej okolicy #smog jest choć odrobinę mniejszy? Dziś przed południem przyjrzymy się mobilnym urządzeniom i systemom badającym stan powietrza i wybierzemy najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb. Zapraszają Dominika Szczawińska i Grzegorz Bociański. Pliki mp3 audycji "Dobry czas" część 1 i część 2.
Après la COP21 à Paris, c’est à nouveau un membre de l’Union européenne qui accueille la grand-messe environnementale. La COP24 débutera le 3 décembre à Katowice, en Pologne. Il y a trois ans, les Européens avaient fixé la barre très haut en matière d’énergies propres. Sont-ils toujours aussi vertueux ? L’enquête d’"Avenue de l’Europe" démontre qu’aujourd’hui, leur préoccupation numéro 1 est leur indépendance énergétique. Lire la suite.
Ekopartrol z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach odwiedził Przedszkole Samorządowe nr 2 w Chełmku. Pokazali młodym mieszkańcom gminy jak wygląda smog. “Dzieci zobaczyły, jak inspektorzy badają jakość powietrza oraz dowiedziały się, jak powstaje „smog” i co robić, by go nie wytwarzać. Spotkanie było okazją do odwiedzenia mobilnego laboratorium zainstalowanego na elektrycznym samochodzie” – relacjonują Eliza Pędziałek-Krysta i Jolanta Wolna. Czytaj więcej.
Badania wykonane przez Eko Patrol będą wskazówką dla samorządów. Eko Patrol to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Głównego Instytutu Górnictwa której celem były badania zanieczyszczenia powietrza. Ich wyniki są już znane, ale całe przedsięwzięcie ma pomóc w walce ze smogiem. Czytaj więcej.
Katowice: A European coal capital goes green
Nowhere in the EU is smog more suffocating than in southern Poland. This year, the polluted Polish mining city Katowice will host the COP24 climate conference. Ahead of that, change is in the air — and on the ground. Read more.
Twórcy Eko-Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa sięgnęli po Zielone Czeki. To nie pierwsze wyróżnienie dla ich innowacyjnego pomysłu. Czytaj więcej.
W katowickim kinie Rialto wręczono we wtorek, 24 kwietnia, Zielone Czeki, doroczne nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dla osób zaangażowanych w działalność na rzecz środowiska naturalnego na Śląsku i w Zagłębiu.
W kategorii Prace Naukowo-Badawcze triumfował zespół w składzie: dr Adam Szade, Marcin Fisior i Adam Ramowski. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zostali docenieni za Eko Patrol, czyli mobilne laboratorium smogowe znajdujące się w samochodzie elektrycznym. Czytaj więcej.
Mysłowice zyskały mapę smogową dzięki współpracy z Głównym Instytutem Górnictwa. Miasto Mysłowice i Główny Instytut Górnictwa podsumowały działania w mieście Ekopatrolu, który badał, w których częściach miasta problem smogu jest najbardziej dotkliwy. Miasto zyskało dzięki temu mapę smogową, na podstawie której będzie można podjąć działania przeciwdziałające temu zjawisku. Czytaj więcej.
Eko Patrol melduje wykonanie zadania. Naukowcy z GIG określili, które rejony Tarnowskich Gór są najbardziej narażone na zanieczyszczenie. Czytaj więcej.
O obchodach Dnia Wody w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów, o pracach specjalistów z Głównego Instytutu Górnictwa na rzecz walki ze smogiem i niską emisją, a także okazjonalna prezentacja wróbla w dniu jego święta. W audycji nie zabraknie serwisu Agnieszki Tatarczyk. Czytaj więcej.
Miasto zachęca do wymiany pieców, a trucicieli straszy specjalnym dronem do pamiarów.
Radni zwiekszyli dofinanoswanie do wymiany pieców. Nie 5, ale nawet 7 tysięcy zł mogą pozyskać częstochowianie, którzy chcą zmienić piece na ekologiczne. Czytaj więcej.
EKO-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach już sprawdza jakość powietrza w Bukownie! Wykorzystanie EKO-Patrolu GIG do pomiarów jakości powietrza to kolejna inicjatywa władz miasta, która znakomicie wpisuje się w szereg podejmowanych w Bukownie działań w ramach polityki antysmogowej. Czytaj więcej.
Tarnowskie Góry mają swoją MAPĘ SMOGU. Powstała po badania Eko Patrolu z GIG. Są miejsca, gdzie można zaczerpnąć powietrza pełną piersią, ale są i takie, gdzie maska antysmogowa z pewnością by się przydała. Po kilku miesiącach badań, jakie wykonywał Eko Patrol, Tarnowskie Góry mają swoją smogową mapę miasta. Czytaj więcej.
Powietrze w Tarnowskich Górach jest lepszej jakości niż w miastach aglomeracji górnośląskiej, trucicieli jest stosunkowo niewielu, ale niestety skutecznie zatruwają okolicę. Ponieważ jest ich mało, osiągnięcie znaczącej poprawy jakości powietrza wydaje się być proste. Ale czy będzie?. W ubiegłym tygodniu podsumowano akcję edukacyjną "Hajcujymy – Nie Trujymy". Pomysł na nią był bardzo prosty: w okresie grzewczym wykonać pomiary zanieczyszczeń powietrza w Tarnowskich Górach i wyniki pokazać mieszkańcom na mapie opublikowanej na stronie internetowej smog.tarnowskiegory.pl. Czytaj więcej.
Główny Instytut Górnictwa pomoże Częstochowie w walce o poprawę jakości powietrza. Jesteśmy już po testach Eko Patrolu GIG, który jest wyposażony w samochód elektryczny, dron oraz mobilne laboratorium pomiarowe. Patrol odbył pilotażowe kursy w wybrane rejony naszego miasta. Czytaj więcej.
W skład Eko Patrolu wchodzą dron i samochód ze specjalną aparaturą pomiarową oraz obsługą techniczną. Bada on stan powietrza w naszym województwie, w tym również na terenie powiatu gliwickiego. Eko Patrol to wspólny projekt Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Czytaj więcej.
W piątek odbyła się prezentacja Eko Patrolu Głównego Instytutu Górnictwa. Patrol wyposażony jest w samochód elektryczny, dron oraz mobilne laboratorium pomiarowe. Odbył pilotażowe kursy w wybrane rejony miasta. Jest to kolejna inicjatywa w ramach miejskiego programu ograniczania niskiej emisji. Czytaj więcej.
GIG z wizytą w przedszkolu. Dzieci dowiedziały się, jak bada się powietrze. Ekopatrol Głównego Instytutu Górnictwa odwiedził dzieci z mysłowickiego przedszkola nr 20. Przedszkolaki zobaczyły jak inspektorzy badają jakość powietrza oraz dowiedziały się, skąd bierze się smog i co robić, by go nie wytwarzać. Czytaj więcej.
Częstochowa: Eko-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa pomoże w walce ze smogiem. Dzisiaj po raz pierwszy na terenie miasta pomiary wykonywał Eko-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa. W kilku dzielnicach Częstochowy badano problem smogu, wykorzystując do tego specjalnie wyposażony bus oraz nowoczesnego drona. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk już zapowiedział, że Eko-Patrol będzie przyjeżdżał pod Jasną Górą w miarę potrzeb. Czytaj więcej.
Mobilne laboratorium nazywane Eko-patrolem Głównego Instytutu Górnictwa, odwiedziło dziś Wodzisław Śląski. System służy do szybkiej inwentaryzacji zagrożeń smogowych na obszarach różnej wielkości. Pełni rolę mobilnego laboratorium smogowego, na które składa się samochód elektryczny wyposażony w stację meteo i platformy pomiarowe oraz aparatury kontrolno-pomiarowej zainstalowanej na dronie. Czytaj więcej.
Za kilka dni nad Kraków nadlecą drony. Za kilka dni nad Krakowem zaczną w końcu latać drony z czujnikami wykrywającymi zanieczyszczenia powstające przy spalaniu śmieci. Umowa na tę usługę ma zostać podpisana w ciągu kilku najbliższych dni z Głównym Instytutem Górniczym z Katowic, który dysponuje urządzeniami wyposażonymi w specjalne czujniki wykrywające w powietrzu niebezpieczne substancje takie jak formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne, a także pyły PM1, PM2,5 oraz PM10. Czytaj więcej.
Wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Właśnie mija pół roku od przyjęcia przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały antysmogowej.
„To bezwzględnie priorytet tej kadencji. Dużo wokół tego się dzieje, ale jeszcze wiele do zrobienia przed nami” – uważa marszałek Wojciech Saługa. Czytaj więcej.
Mysłowice: Eko Patrol GIG czuwa nad jakością powietrza.
Główny Instytut Górnictwa podpisał umowę z miastem Mysłowice na badania jakości powietrza z wykorzystaniem Eko Patrolu GIG. Pomiary rozpoczęły się w środę, 21 lutego - poinformowały portal nettg.pl służby prasowe Instytutu. Czytaj więcej.
Samorząd regionu zlecił też Głównemu Instytutowi Górnictwa w Katowicach (GIG) wykonanie badań jakości powietrza w ośmiu miastach województwa, znajdujących się poza siecią państwowego systemu monitoringu. Czytaj więcej.
Niska emisja – węgiel tak, smog nie.
Pod takim hasłem w poniedziałek, 26 lutego, w Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej odbyła się konferencja naukowa poświęcona problemowi zanieczyszczenia powietrza. Czytaj więcej.
Główny Instytut Górnictwa od ponad 90 lat w sposób kompleksowy rozwiązuje problemy współczesnego górnictwa a jednocześnie wprowadza rozwiązania ograniczające wpływ działalności przemysłowej na zasoby środowiska. Czytaj więcej.
26 lutego w Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku odbyła się konferencja naukowa poświęcona problemowi zanieczyszczenia powietrza. Jej organizację wsparł WFOŚiGW w Katowicach. Konferencja została zorganizowana wspólnie przez Miasto Rybnik, Główny Instytut Górnictwa. Czytaj więcej.
Eko Patrol, składający się z drona i samochodu elektrycznego z aparaturą pomiarową na dachu, do 30 marca sprawdzi zanieczyszczenie powietrza w ośmiu śląskich miastach. Mimo, że o smogu mówi się ostatnio bardzo dużo. Tak pod kątem naszego zdrowia, jak i politycznych rachunków roku wyborczego. Wydawać by się mogło, że było już tego tak dużo, że wiedza większości o smogu i jego skutkach na nas jest co najmniej wystarczająca. Czytaj więcej.
W Częstochowie gościł Eko-patrol Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. To mobilne laboratorium do pomiaru i monitorowania jakości powietrza pod katem emisji zanieczyszczeń. Eko-patrol, to samochód elektryczny wyposażony w platformy pomiarowe i dron.
— Dzięki jego pomiarom można skutecznie walczyć z niską emisją — podkreśla dr Sylwia Jarosławska-Sobór z Głównego Instytutu Górnictwa. Czytaj więcej.
Główny Instytut Górnictwa pomoże Częstochowie w walce z lepsze powietrze. W piątek odbyła się prezentacja Eko Patrolu GIG wyposażonego w samochód elektryczny, dron oraz mobilne laboratorium pomiarowe. Patrol odbył pilotażowe kursy w wybrane rejony miasta. Eko Patrol to kolejna inicjatywa w ramach miejskiego programu ograniczania niskiej emisji. Czytaj więcej.
Gierałtowice: Działa już eko-patrol. Pierwsze pomiary czystości powietrza w Gierałtowicach – wyniki pokazują, w których rejonach pojawia się bardzo silne stężenie smogu, a gdzie powietrze jest czyste lub względnie czyste. Czytaj więcej.
Inspektorzy Głównego Instytutu Górnictwa wyruszą w Mysłowice aby sprawdzić czym oddychają mieszkańcy. W tym celu użyją drona z zainstalowanymi laserowymi miernikami stężenia pyłów zawieszonych i tlenku węgla. Wyniki ich badań posłużą do opracowania mapy zanieczyszczeń powietrza miasta. Czytaj więcej.
Smog, smogiem, smogowi… Ten wyraz odmienialiśmy i odmieniać będziemy przez wszystkie przypadki. W lutowej EkoMisji niestety także – ale tym razem w nieco bardziej pozytywnym brzmieniu. Pokażemy Wam bowiem nową broń w walce z niską emisją – czyli Eko Patrol, jaki do życia powołał Główny Instytut Górniczy. Czytaj więcej.
Od kilkunastu dni ulicami Tarnowskich Gór przejeżdża Eko Patrol GIG - specjalnie wyposażony samochód. Monitoruje z zamontowanych w nim czujników, a także z drona stan powietrza w mieście. We wtorek, 23 stycznia reporter Gwarka odbył krótki rekonesans Eko Patrolem. Czytaj więcej.
W Nowym Bytomiu odbyło się dziś badanie jakości powietrza. Wykorzystano dwa urządzenia: jedno zamontowane w samochodzie elektrycznym, które pomaga zidentyfikować miejsca o najgorszej jakości powietrza, a drugie urządzenie zamontowane na dronie, identyfikujące dokładnie miejsce, z którego wydobywa się zanieczyszczenie. Czytaj więcej.
W Tarnowskich Górach zainaugurowano pilotażowy projekt "Hajcujemy - nie trujemy". Od teraz nad stanem powietrza w mieście będzie czuwał Eko Patrol Głównego Instytutu Górnictwa. To mobilne laboratorium umożliwia prowadzenie pomiarów jakości powietrza w zakresie emisji zanieczyszczeń. Czytaj więcej.
W skład "Ekopatrolu" wchodzi dron z urządzeniami pomiarowymi oraz samochód elektryczny. Ekopatrol przez ponad dwa miesiące (do 21 marca) będzie jeździł po Tarnowskich Górach. Zbierze dane, które wskażą najbardziej zanieczyszczone ulice a nawet konkretne domy, należące do największych trucicieli. Czytaj więcej.
Latający Ekopatrol smogowy. Tarnowskie Góry wdrażają pilotażowy program, aby walczyć ze smogiem. Dron z nowoczesną aparaturą pomiarową będzie sprawdzał jakość powietrza w Tarnowskich Górach. To pilotażowy program antysmogowy. Potrwa do 21 marca. Mieszkańcy najczystszych ulic dostaną nagrody. Czytaj więcej.
Dron i elektryczny samochód wyposażone w czujniki mierzące stężenie pyłów w powietrzu oraz kieszonkowe mierniki smogu: najnowsze urządzenia Głównego Instytutu Górnictwa testowane będą w Tarnowskich Górach przez najbliższe dwa miesiące. Wyniki publikowane będą na internetowej, ogólnodostępnej mapie. Czytaj więcej.
Tarnowskie Góry jako pierwsze miasto w Polsce przystępują do pilotażowego projektu Głównego Instytutu Górnictwa. Od dziś po tarnogórskich drogach jeździ ECO Patrol, który za pomocą drona kontroluje jakość powietrza. Czytaj więcej.
"Hajcujymy - Nie Trujymy" - to tytuł akcji edukacyjnej, która rusza w Tarnowskich Górach. Dzięki niej ma wzrosnąć świadomość mieszkańców miasta na temat zagrożeń związanych ze złą jakością powietrza. -Chcemy nagradzać, a nie karać" - mówi burmistrz Tarnowskich Gór, Arkadiusz Czech. Czytaj więcej.
Naukowcy GIG-u dzięki mobilnemu laboratorium będą prowadzić pomiary jakości powietrza. W różnych dzielnicach pojawi się samochód elektryczny ze specjalną aparaturą oraz dron z czujkami pyłów zawieszonych. Urządzenie uruchomiono dziś w centrum miasta. Czytaj więcej.
Dron używany jest w celu zbadania jakości powietrza w Tarnowskich Górach. To wszystko w ramach pilotażowej akcji edukacyjnej “Hajcujymy – Nie trujymy” organizowanej wspólnie przez tarnogórski magistrat, WFOŚiGW w Katowicach, Główny Instytut Górnictwa w Katowicach i Regionalny Fundusz Ekorozwoju SA w Bielsku-Białej. Czytaj więcej.
Na ulice Tarnowskich Gór w poniedziałek, 15 stycznia, wyjechał pierwszy ekopatrol. Organizatorami tej inicjatywy są: Główny Instytut Górnictwa, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Regionalny Fundusz Ekorozwoju w Bielsku-Białej oraz tarnogórski samorząd. Przedstawiciele tych czterech instytucji zawali w Urzędzie Miasta w Tarnowskich Górach stosowne porozumienie. Czytaj więcej.
Od poniedziałku do marca jakość powietrza w różnych częściach Tarnowskich Gór będzie badał Eko-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa (GIG). Dysponuje on elektrycznym samochodem wyposażonym w specjalistyczną stację pomiarową i dronem, który będzie wysyłany w mniej dostępne miejsca. Czytaj więcej.
Dron namierzy kopcących. Tarnowskie Góry przystąpiły do pilotażowego projektu “Hajcujymy - nie trujymy”. Stan powietrza w mieście będzie monitorowany z drona Eko Patrolu GIG, a wyniki publikowane na internetowej, ogólnodostępnej mapie. Poza tym magistrat stara się o 20 mln zł na dotacje dla mieszkańców, które można wydać na odnawialne źródła energii. Czytaj więcej.
Jakość powietrza w różnych częściach Tarnowskich Gór będzie do marca badał Eko-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa (GIG). Dysponuje on elektrycznym samochodem wyposażonym w specjalistyczną stację pomiarową i dronem, który będzie wysyłany w mniej dostępne miejsca. Czytaj więcej.
Projekt ten ma na celu zbadać zanieczyszczeniem powietrza w Gminie. Podczas badań będzie wykorzystany specjalny pojazd monitorujący stan niskiej emisji. Dodatkowo w miejscach niedostępnych dla samochodu zostanie użyty dron. - Smog na Śląsku był zawsze. Poprzez realizację tego programu staramy się ująć w liczbach dane dotyczące stanu powietrza, by móc wskazać, które części miasta są najbardziej narażone na zanieczyszczenie. Czytaj dalej.
W Tarnowskich Górach ruszył pilotażowy program do walki ze smogiem o nazwie "Hajcujemy- Nie trujymy". Przez ponad dwa miesiące nad miastem będzie latał dron wyposażony w specjalistyczne urządzenia pomiarowe. Są tak czułe, że będzie można wskazać już nie tylko najbardziej zanieczyszczone dzielnice, ale nawet najgorsze ulice a nawet konkretne domy. Czytaj dalej.
Od poniedziałku do marca jakość powietrza w różnych częściach Tarnowskich Gór będzie badał Eko-Patrol Głównego Instytutu Górnictwa (GIG). Dysponuje on elektrycznym samochodem wyposażonym w specjalistyczną stację pomiarową i dronem, który będzie wysyłany w mniej dostępne miejsca. Czytaj więcej.
Przedstawiciele GIG wskazują, że stworzenie mobilnego laboratorium to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez samorządy oraz organizacje mieszkańców. W ciągu ostatniego roku, w ramach wzmożonej walki ze smogiem, w wielu miastach woj. śląskiego znacznie przybyło czujników monitorujących jakość powietrza; nadal jednak niektóre rejony miejscowości szczególnie narażonych na smog są pozbawione możliwości monitorowania tego zagrożenia. M.in w takich przypadkach pomocny może być Eko-Patrol, analizujący jakość powietrza we wskazanym miejscu. Czytaj więcej.
Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach uruchomił Eko-Patrol - mobilne laboratorium do monitorowania jakości powietrza. Częścią tego rozwiązania jest m.in. wyposażony w laserowe mierniki dron oraz samochód elektryczny ze stacją meteo i platformami pomiarowymi. Czytaj więcej.
Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach uruchomił Eko-Patrol - mobilne laboratorium do monitorowania jakości powietrza. Częścią tego rozwiązania jest m.in. wyposażony w laserowe mierniki dron oraz samochód elektryczny ze stacją meteo i platformami pomiarowymi. Czytaj więcej.
Eko-patrol Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach to swoiste mobilne laboratorium do pomiaru i monitorowania jakości powietrza pod kątem imisji i emisji zanieczyszczeń.
Eko-patrol, czyli zestaw badawczy GIG składa się z:
- samochodu elektrycznego wyposażonego w stację meteo i platformy pomiarowe,
- aparaturę kontrolno-pomiarowa zainstalowaną na dronie. Czytaj więcej.
Na zainstalowanej pod dronem platformie zastosowano własne rozwiązanie laserowych mierników stężenia zanieczyszczeń powietrza. Pomiary obejmują następujące parametry: stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2,5, PM10 oraz tlenku węgla (CO). Czytaj więcej.
Katowicki Główny Instytut Górnictwa (GIG) powołał Eko-Patrol, czyli mobilne laboratorium do monitorowania jakości powietrza. W skład rozwiązania wchodzą m.in. dron wyposażony w laserowe mierniki oraz samochód elektryczny z platformami pomiarowymi i stacją meteo. - Eko-Patrol GIG to innowacyjne przedsięwzięcie, zarówno w wymiarze technicznym, jak i w sferze budowania społecznej świadomości źródeł i zasięgu niskiej emisji - informuje rzeczniczka instytutu Sylwia Jarosławska-Sobór w rozmowie z PAP. Czytaj więcej.
Smog, schlimmer als in Peking? Das ist keine Seltenheit im südlichen Polen, wo häufig Steinkohle minderer Qualität oder einfach Hausmüll verheizt wird. Ein Jahr vor der nächsten Klimakonferenz in Polen sagt die Gastgeberstadt Katowice dem Smog den Kampf an. Mit Riechdrohnen wollen Forscher jetzt den größten Umweltsündern auf die Schliche kommen. Weiterlesen.
16.01.2018
Arkadiusz Czech - burmistrz Tarnowskich Gór. Naukowcy z furgonetki na zimi oraz z drona w powietrzu badają jakość powietrza w Tarnowskich Górach. W mieście rusza program "Hajcujemy - Nie Trujemy". Jak będzie wyglądał w praktyce? Czytaj więcej.
11.01.2018
Mateusz Dulewski - z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. GIG ma swój naukowy "Eko Patrol". To furgonetka z napędem elektrycznym, w której znajduje się specjalistyczny sprzęt, m.in. dron. Specjaliści myślą też o miniaturyzacji - czyli o czymś, czym jakość powietrza będzie mógł zbadać każdy z nas. Czytaj więcej.
Na ulice Tarnowskich Gór wyruszył eko-patrol. Pracownicy Głównego Instytutu Górnictwa w specjalnym samochodzie kontrolują jakoś powietrza w mieście. W miejsca trudno dostępne wysyłany jest dron - jego zadaniem będzie pomiar smogu w eterze. Czytaj więcej.
Dyskusja na antenie Radia BBC o jakości powietrza na Śląsku. Czytaj więcej.